Здійснено науковий супровід зведення масивних фундаментів Запорізької ВЕС

Проєкт створення Запорізької вітрової електростанції втілюється компанією EuroCape Ukraine I, починаючи з 2009 року. Запорізька ВЕС розміщується у Приазовському та Мелітопольському районах Запорізької області. Планується встановити до 167 вітряних турбін, які вироблятимуть достатні обсяги чистої, відновлюваної, незалежної електроенергії для 200 тис. домогосподарств України.

Науковці кафедри д.т.н. Сопов В.П., д.т.н. Ушеров-Маршак О.В., к.т.н. Кабусь О.В. спільно з інженерами кафедри автоматизації виробничих процесів к.т.н. Кулаєнко О.О. та Рябушко А.В. здійснили науковий супровід у рамках першої черги будівництва Запорізької ВЕС, яка передбачала облаштування 27 майданчиків для розміщення вітрогенераторів. Зведення основи для вежі кожної вітрової турбіни, висота якої складає 110 метрів, а діаметр ротора 137 метрів, було окремим будівництвом. Щоб ця велика споруда міцно трималась, на першому етапі влаштовувались буронабивні палі на глибині 16 метрів. На наступному етапі відбувалось бетонування масивного фундаменту, який мав максимальний перетин по висоті 3,2 м, що обумовлювало можливість значного саморозігріву массивного бетону.
Гостро стояло питання щодо верифікації складів бетонів на предмет забезпечення заданого температурного режиму твердіння конструкцій фундаменту. У зв’язку з цим в ХНБУА були проведені лабораторні дослідження екзотермії бетону в калориметричному центрі будівельного матеріалознавства та  організовано натурний температурний моніторинг фундаменту підчас будівництва з застосуванням багатаканального вимірювального комплексу “T-control”.
Результати наукових досліджень дозволили розробити рекомендації щодо рецептур бетонів з добавками та забезпечити необхідні умови твердіння бетону в конструкції фундаменту.