Всеукраїнська науково-практична конференція «BIM-технології в будівництві: досвід та інновації»

18‒19 березня 2021 р. Харківський національний університет будівництва та архітектури в рамках науково-практичної конференції став платформою для обміну досвідом та інноваціями у середовищі інформаційного моделювання будівель (Вuilding Іnformating Modeling) між проєктними, будівельними, державними експертними та контролюючими установами, науково-дослідними організаціями та закладами освіти. 
Для організації взаємодії в рамках зв’язки «наука-практика» були залучені партнери університету з працевлаштування випускників і впровадження BIM-технологій в освітній процес «БІМПРУВ», «ВЕК-ЮА»«GENPRO» та «UABIM».
Захід відбувся у змішаному очно-дистанційному форматі. Локацією очного формату стала оновлена конференц-зала ХНУБА. Он-лайн слухачі могли переглянути трансляцію на YouTube. В перший день в рамках пленарного засідання були заслухані концептуальні доповіді, а формат другого дня конференції передбачав обмін досвідом між провідними організаціями, які займаються проєктуванням у BIM середовищі.
Зацікавленість до участі у конференції виявили освітні установи і профільні організації з усієї України. Загальна кількість учасників та гостей конференції перевищила 260 чоловік. 
На конференції було представлено 20 закладів освіти з Києва, Харкова, Львова, Полтави, Івано-Франківська, Дніпра, Одеси, Вінниці, Рівного та інших міст. Закордонним досвідом з впровадження BIM-технологій в освітній процес поділились фахівці з всесвітньо відомого у цій галузі університету ZIGURAT (Барселона, Іспанія).
Важливим фактом була участь у заході великої кількості проєктних, будівельних та науково-дослідних установ, серед них: «Трест Житлобуд-1», «Житлобуд-2», «Ковальська», «ІБК «АВАНТАЖ», «Строй Сіті», «НДІБК», «Інженерне бюро професора Катценбаха та партнери – Україна».
Доповідачі від Мінрегіону України та «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» надали чітке розуміння – інформаційне моделювання будівель стає невід’ємною частиною української будівельної галузі. Україна швидкими темпами розвиває BIM та запроваджує підтримку на державному рівні.

Впровадженню технології BIM в нашій державі значно сприяє досвід роботи українських BIM-компаній над проєктами для країн Євросоюзу та США, де дана технологія застосовується більше 10 років, що було відображено у доповідях «ВЕК-ЮА», «GENPRO» та «UABIM». 

Вони також показали, що напрям BIM-технологій розвивається по схожій траєкторії з IT-сектором, і затребуваність висококваліфікованих спеціалістів в цій галузі буде з кожним роком тільки зростати. Такі тенденції обумовили необхідність внесення в нашому університеті змін до освітньої програми за спеціальністю 192 «Будівництво та цивільна інженерія».

Як і в IT-сфері, робота в BIM середовищі – це необхідність знання можливостей програмних комплексів та їх інтеграції між собою, що було окреслено представниками «ЛІРА САПР», «СКАД СОФТ» та «GENPRO». 

На цьому доповіді з цифровізації будівельної галузі не закінчились, «Навігаційно-геодезичним центром» було показано можливості застосування лазерного сканування та отримання хмари точок для побудови 3D моделей.

Яскравий приклад застосування лазерного 3D-сканера – побудована на основі хмари точок 3D-модель університету. 
Не стояли осторонь і науковці нашого університету, вони презентували власні розробки, що передбачають запровадження BIM-технологій та технологій з інформаційного моделювання міст (City Information Modeling), які роблять більш зручним та ефективним управління містами. Це дозволило залучитись підтримкою Управління інноваційного розвитку та іміджевих проектів Харківської міської ради в напрямку розвитку інформаційної моделі нашого міста.
Приємно, що в конференції такого високого рівня, содоповідачем доповіді «MASTERMIND – революційна BIM-технологія компанії GENPRO», яка відкривала другий день конференції, став студент нашої кафедри заочної форми навчання (гр. Тзм-11) Сівік Сергій, який працює операційним директор в GENPRO. 
Впевнені, що щорічне проведення конференції сприятиме застосуванню BIM-технологій в освітньому процесі та широкому їх впровадженню в будівельній галузі України.